Senatör Ernest Hollings (1922 – 2019)

Categories: Hollings Highlights - TR

Hollings Center Uluslararası Diyalog Merkezi kurucusu Senatör Ernest “Fritz” Hollings, 6 Nisan 2019 tarihinde 97 yaşında hayata veda etti. Senatör Hollings, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda 1966-2005 yılları arasında görev yapmanın yanısıra, 1959-1963 yılları arasında Güney Carolina Valiliği yapmıştı. Hollings Center olarak tüm Hollings ailesine ve ülke hizmetinde bulunduğu uzun yıllar boyunca yanında yer alan dostları ve iş arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.

Senatör Hollings, 2003 ve 2004 yıllarında New Hampshire Senatörü Judd Gregg ile birlikte Uluslararası Doğu-Batı Diyalog Merkezi’ni kurarken iki öncelikli hedef gözetiyordu. İlk olarak Senatör, ABD ile Müslüman ülkeler arasındaki bağları tesis etmenin ve güçlendirmenin önemine inanıyordu. Kuracağı bu merkez, halklar arası diyaloğu güçlendirecek, önyargılarla ve yanlış algılarla mücadele edecek ve insanlar arasında uzun soluklu bağlar inşa edecekti. Söz konusu merkezin ikinci görevi de ABD’nin kendi toprakları dışında sahip olduğu en eski mülklerden olan, geçmişte ABD Büyükelçiliği’ne ve daha sonra İstanbul Konsolosluğu’na ev sahipliği yapmış Palazzo Corpi’yi yeniden canlandırmak olacaktı. Senatör bu binanın ABD diplomatik mirası için öneminin farkındaydı ve burayı yüzyıllar boyu kültürler ve halklar arası bir köprü vazifesi görecek bir mekân olarak tahayyül ediyordu. Tarihi binanın restorasyonu 2015 yılında tamamlandı ve bu tarihten itibaren Palazzo Corpi, Hollings Center’ın daimî evi oldu.

Senatör’ün emekli olmasını takiben Uluslararası Doğu-Batı Diyaloğu Merkezi, onun adını aldı. O zamandan bu yana Hollings Center özel diyalog programlarında 45 ülkeden 1000’e yakın katılımcıyı, kamuya açık etkinliklerinde ise binlerce kişiyi bir araya getirdi. Senatör Hollings, ortak sorunlarla başa çıkabilmenin yolunun açık, dürüst diyalogdan geçtiğine inanan biriydi. Bu önemli vizyon ve değerli miras, adını taşıyan kurumumuz Hollings Center tarafından yaşatılmaya devam edecek.