COVID-19 Döneminde Gıda Güvencesi

Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde ve Türkiye’de gıda üretimi ve gıdaya erişim konusunda çeşitli sıkıntılar yaşandı. Boşalan süpermarket rafları pandeminin yarattığı paniğin adeta simgesi haline gelirken, gıda işletmeleri ve restaurantlar, salgının ekonomiye olumsuz etkilerini en fazla hisseden sektör oldu. Orta ve uzun vadede devam edecek bir pandemi söz konusu iken, Türkiye’de ve dünyada bir gıda krizi yaşanır mı; farklı kalkınma seviyelerinde bulunan ülkeler gıda üretim ve dağıtımındaki aksaklıklar ile nasıl baş edecekler; bu krizden çıkardığımız dersler neler? Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram ve Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sezin İba Gürsoy, konuya dair analiz ve öngörülerini Genç Uluslararası İlişkiler Profesyonelleri Ağı ile paylaştılar.

Prof. Dr. Mustafa Bayram: Gaziantep Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. Bir önceki dönem Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticiliği yapmıştır. Halen üniversitedeki öğretim üyeliğinin yanı sıra UNESCO Tarihi İpek Yolları Gıda ve Gastronomi Bilimsel Araştırma Grubu’nun koordinatörlüğünü ve TABADER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda 3 adet uluslararası bilimsel derginin ve 3 adet ulusal derginin editör kurullarında yer almaktadır. The Future of Food kitabının yazarlarındandır.

Dr. Sezin İba Gürsoy: Sezin İba Gürsoy, Kırklareli Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Doktora derecesini İstanbul Üniversitesi Avrupa Çalışmaları ana bilim dalında 2013 tamamlamıştır. Dr. Gürsoy, 2015 yılında doktora sonrası araştırmaları için University of Central Florida’da misafir araştırmacı olarak çalışmıştır. Araştırma alanları arasında daha çok su ve gıda güvenliği, sınır aşan çevresel sorunlar, iklim değişikliği, Avrupa Birliği -Türkiye ilişkileri yer almaktadır. Water International, Journal of Environmental Studies and Sciences gibi dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin çevresel farkındalığını arttırmak yönünde halihazırda yürütülen bir bilimsel araştırma projesinin yürütücülüğünü yapmaktadır. Çevre ile ilgili konular başta olmak üzere uluslararası siyaset konularında T24 Pazar eklerinde düzenli yazıları bulunmaktadır.

Shape

Recent Posts

A non-profit, non-governmental organization dedicated to fostering dialogue between the United States and countries with predominantly Muslim populations in the Middle East, North Africa, South Asia, Eurasia and Europe

E-mail: info@hollingscenter.org

US Phone: +1 202-833-5090

Istanbul Phone: +90 530 151 5603

Stay Informed

Subscribe to our mailing list to stay up to date on our latest information.

This field is for validation purposes and should be left unchanged.